Literatura science fiction

książki science fictionDlaczego czytamy fantastykę naukową? Na pewno nie dlatego, że dysponuje ona całą armią znakomitych pisarzy. Niestety nie. Jest rzeczywiście kilku świetnych autorów, ale większość to raczej rzemieślnicy niż artyści. W dodatku to, o czym piszą nie ma większego odniesienia do rzeczywistości naukowej. Fantastyki naukowej nie powinno się też czytać dlatego, że przewiduje pewne technologie. Owszem, czasami jakiś pisarz ma szczęście i przewidzi to, co będzie w przyszłości.

Bardzo szybko jednak ta wiedza przestaje być aktualna, a staje się przestarzała. Jeśli przekartkujemy dawne książki z tej dziedziny niewiele prognoz się sprawdziło. Trudno znaleźć autora, który choćby przewidział powstanie internetu lub ipoda. Nie ta literatura ma zupełnie inną funkcję. Wydaje się, że książki science fiction są przede wszystkim o człowieku, o jego konfrontacji z inną rzeczywistością. Jeśli na przykład bohaterów jakiejś książki fantastyczno-naukowej autor wyśle na inną planetę, to czytelnika w mniejszym stopniu będzie interesowała strona techniczna tego wydarzenia. Jeśli by tak było, to wystarczy przeczytać kilka artykułów naukowych, by otworzyć usta za zdziwienia nad możliwościami ludzkiego rozumu. Ważniejsze jest co innego. Jak człowiek się zachowa, jaki będzie, co zostanie z jego etyki, moralności, wiary, przekonań? Innymi słowy książki science fiction to pytanie o istotę człowieczeństwa. To dlatego tak ważna jest na tym tle twórczość Stanisława Lema, czołowego twórcy tego gatunku, który właśnie takie pytania zadawał.

Comments are closed.

 • Ramki ze zdjęciami

  Ramki ze zdjęciami

  Zdjęcia zazwyczaj trzymamy w albumach. Zdarza się jednak tak, że niektóre z nich oprawiamy w specjalne ramki na fotografie i wieszamy na ścianach tudzież ustawiamy na półkach w pokoju. Owe zdjęcia są dla nas szczególne, toteż głównie dlatego właśnie znalazły się w owych oprawkach. Bywa, ze są na nich ważne dla nas osoby, najczęściej najbliższa …
 • Wpływ witaminy b6 na przyswajalność magnezu

  Wpływ witaminy b6 na przyswajalność magnezu

  Osoby przyjmujące różnego rodzaju witaminy i minerały dobrze wiedzą, że aby mogły one być skuteczne muszą posiadać dobrą przyswajalność. Dotyczy to także magnezu. Dlatego u osób, które cierpią na znaczny niedobór magnezu wykonywane są czasami badania na przyswajalność magnezu. Jeżeli taka przyswajalność jest niewielka, to wówczas trzeba szukać dostępnych w sprzedaży nowoczesnych form magnezu lub …
 • Nowoczesne elementy wykończeniowe ceramiki sanitarnej

  Nowoczesne elementy wykończeniowe ceramiki sanitarnej

  Nowoczesne elementy wykończeniowe ceramiki sanitarnej zapewniają jej pełną funkcjonalność. Sprawiają one, że domownicy korzystający z niej podczas kąpieli nie są narażeni na ponoszenie zbyt wielkich kosztów zużywanej wody. Poza tym sprawiają one, że urządzenia sanitarne są bardzo wytrzymałe i mogą być używane przez wiele lat bez żadnych przeszkód.