Literatura science fiction

książki science fictionDlaczego czytamy fantastykę naukową? Na pewno nie dlatego, że dysponuje ona całą armią znakomitych pisarzy. Niestety nie. Jest rzeczywiście kilku świetnych autorów, ale większość to raczej rzemieślnicy niż artyści. W dodatku to, o czym piszą nie ma większego odniesienia do rzeczywistości naukowej. Fantastyki naukowej nie powinno się też czytać dlatego, że przewiduje pewne technologie. Owszem, czasami jakiś pisarz ma szczęście i przewidzi to, co będzie w przyszłości.

Bardzo szybko jednak ta wiedza przestaje być aktualna, a staje się przestarzała. Jeśli przekartkujemy dawne książki z tej dziedziny niewiele prognoz się sprawdziło. Trudno znaleźć autora, który choćby przewidział powstanie internetu lub ipoda. Nie ta literatura ma zupełnie inną funkcję. Wydaje się, że książki science fiction są przede wszystkim o człowieku, o jego konfrontacji z inną rzeczywistością. Jeśli na przykład bohaterów jakiejś książki fantastyczno-naukowej autor wyśle na inną planetę, to czytelnika w mniejszym stopniu będzie interesowała strona techniczna tego wydarzenia. Jeśli by tak było, to wystarczy przeczytać kilka artykułów naukowych, by otworzyć usta za zdziwienia nad możliwościami ludzkiego rozumu. Ważniejsze jest co innego. Jak człowiek się zachowa, jaki będzie, co zostanie z jego etyki, moralności, wiary, przekonań? Innymi słowy książki science fiction to pytanie o istotę człowieczeństwa. To dlatego tak ważna jest na tym tle twórczość Stanisława Lema, czołowego twórcy tego gatunku, który właśnie takie pytania zadawał.

Comments are closed.

 • Bezdomni

  Bezdomni

  Bezdomni mogą potwierdzić znaczenie mieszkania oraz własnego kąta, gdy stają przed wyzwaniem mieszkania na świeżym powietrzu. Jednak dla takich osób architektura również ma znaczenie. Oni obserwują takie mieszkania i marzą o tym, aby kiedyś wreszcie wyrwać się ze stanu, w którym aktualnie się znajdują. To nie jest takie proste, gdy nie ma się perspektyw na …
 • Rodzaje dachów

  Rodzaje dachów

  Dachów jest wiele, każdy z nich zupełnie inny, pokazuje nam jak należy mieć zbudowany dom, aby móc go wykorzystać. Kiedy nie mamy zbyt szerokiego dostępu do miejsc, w których można zakupić dachówkę, warto jest to wykonać poprzez sieć. W niej bowiem znajdziemy różne pomysły na dachówki, zarówno te bardziej kolorowe, jak i mniej. W nich …
 • Kilka słów o światłowodzie

  Kilka słów o światłowodzie

  Światłowody są zlokalizowane na terenie całego województwa wielkopolskiego. Aby budowa światłowodu była opłacalna jest potrzebna odpowiednia ilość zainteresowanych klientów. Nikt nie rozpoczyna nowych inwestycji, jeśli nie jest przekonany, że w jakieś perspektywie czasu inwestycja ta nie zacznie się zwracać. To naturalne. Żadna firma ani przedsiębiorca nie działa charytatywnie. Wszyscy dokładnie przyglądają się nowym pomysłom inwestycji.